پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

سرابی: نشستی برای بهره‏مندی از ظرفیت‏های جهان اسلام


» کد خبر: 10016
» 28 خرداد 91 ساعت 10:22
خانه » اخبار
سرابی: نشستی برای بهره‏مندی از ظرفیت‏های جهان اسلام

متن سخنرانی ایشان، به شرح زیر به اطلاع مخاطبان می‏رسد.بسم الله الرحمن الرحیم

و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم: «إنا نحن نزلنا الذکر و إنا له لحافظون».قرآن کریم یگانه ودیعه الهی است که به اراده حضرتش، در سایه همت والای پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و خاندان و اصحاب بزرگوار آن حضرت و پس از آن قاطبه مسلمان، بدون هیچگونه تحریفی، در دسترس بشریت قرار دارد. و به همین دلیل نه تنها ضامن رشد و بالندگی امت اسلامی و محور وحدت مسلمین است بلکه مورد توجه ویژه و عنایت هر انسان آزاده و ره­جوی صادق هدایت و سعادت واقعی بوده و هست و بلکه هادی و راهنمای تمام بشریت است به هدایت واقعی و مستحکم الهی.

 

«إن هذا القرآن یهدی للتی هی أقوم»قطعاً اهتمام علمای اسلام در خط مقدم و سپس عموم مسلمانان به تأسی از ایشان و در طول اراده حضرت حق در محافظت و صیانت از قرآن کریم، سبب شده است که ما امروز پس از گذشت بیش از 14 قرن از نزول قرآن مجید با کمال اطمینان از بهره­مندی بلاواسطه از کلام حضرت حق، هدایت حقیقی و واقعی خود و امت اسلام را در جای­جای قرآن مجید و لابه‏لای آیات کریمه آن بازیافته و از این رهگذر مجد و عظمت اسلام و امت اسلامی را شاهد باشیم.

و شاید از همین روست که امروز شیاطین بزرگ عالم بیشترین دشمنی و جنایات را در حق قرآن کریم روا می‏دارند و به خوبی دانسته­اند که اگر فطرت پاک بشری، توفیق انس و ارتباط و سپس فهم قرآن مجید را بیابد، در پرتو قرآن بساط کفر و شرک و نفاق را یکسره برخواهد چید!

نظام مقدّس جمهوری اسلامی که از رهگذر بازگشت به قرآنِ ملت خداجوی ایران و در قلب امت اسلامی در نقطه­ای از نقاط نفوذ استکبار جهانی، تأسیس گردید، ترویج و تبلیغ قرآن و دستورات حیاتبخش آنرا در افکار عموم مسلمانان و بلکه عموم جهانیان، سرلوحه کار خود قرار داده است.

در این میان آنچه بیش از پیش اهمیت می­یابد، تقویت تعاملات و استحکام وحدت جهان اسلام حول محور قرآن کریم است. ارتباط مستمر عالمان قرآنی و تبادل نظر علمی ایشان در مسائل و موضوعات مختلف قرآنی و سعی و تلاش در ایجاد وحدت رویه در ترویج و تبلیغ قرآن کریم و دستورات نورانی و انسان­ساز آن، و برنامه­ریزی برای تسهیل آموزش قرآن در اقصی نقاط عالم و متناسب با نیاز­ها و ویژگی­های فرهنگی و زبانی مناطق مختلف جهان، امور مهمی است که فضلا و دانشمندان علوم قرآنی باید بدان عنایت ویژه داشته باشند.

برپایی جشنواره­ها و مسابقات قرآنی و کنفرانس­ها و نشست­های علمی و فرهنگی به دور از تعصبات مذهبی و فرقه­ای و بر محور وحدت­آفرین قرآن کریم از اعمال صالحه­ای است که از سال­ها پیش در دستور کار مدیران روشن­فکر امت اسلامی قرار داشته است.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت ایجاد وحدت رویه در کتابت، چاپ و نشر قرآن کریم در سطح جهان و ضرورت پیروی از سیاست­های مشترک در این عرصه ـ که انشاءالله زمینه­ساز بهره­مندی امت اسلامی از تمامی ظرفیت­های ملل مختلف مسلمان در جهت ترویج و تبلیغ قرآن کریم خواهد بود ـ تدارک برپایی نشستی مشترک بین علمای فرزانه دانش قرائت و کتابت قرآن کریم، از کشور­های صاحب جایگاه در این حوزه با اساتید و فضلای این عرصه را در جمهوری اسلامی ایران فراهم آورده است.

بدین منظور با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه و رایزنان محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور­های اسلامی، اقدام به شناسایی اساتید و صاحب­نظران و مسؤولان نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم در این کشور­ها نمودیم. و سپس با هماهنگی سازمان­های مذکور و برخی از اساتید مرتبط جهت دعوت از مسؤولان و صاحب­نظرانی از کشور­های مصر، سودان، تونس، سوریه، عراق، ترکیه، الجزایر و مالزی اقدامات لازم به عمل آمد.

به منظور فراهم آمدن زمینه لازم و بستر مناسب برای طرح مباحث علمی، شورای تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن کریم از ماه­ها پیش با تشکیل جلسات متعدد به بررسی موضوعات اولویت­دار در این حوزه پرداخت و ضمن تعیین دو محور اصلی و یک محور فرعی برای طرح در نشست، اقدام به تدوین مقالاتی و تهیه مستندات و منابع مورد نیاز در خصوص محور­های موردبحث پرداخت تا اساتید حاضر بتوانند با دسترسی فوری به منابع مورد نیاز در مباحث مطرح شده در نشست، مشارکت فعال داشته باشند.

امید است طی جلسات آتی با ارائه مقالات و سخنرانی­ها و اظهارنظر­های عالمانه­ی اساتید و مهمانان ارجمند، بتوانیم به راه­کار­های مناسب و علمی ـ مبتنی بر قواعد علمی و متفقٌ­علیه در حوزه رسم و ضبط قرآن کریم ـ دست یافته، و بر این پایه به سیاست­های متقن و واحدی که باعث ایجاد وسعت در بهره­گیری از تمامی ظرفیت­های امت اسلامی در جهت ترویج قرآن کریم و معارف عالیه آن شود، دست یابیم.

در این مسیر همانگونه که عرض شد، تلاش­های علمای سلف که با دقت و حساسیت در حفظ ویژگی­های مختلف قرآن کریم از قرائت و رسم­الخط و ضبط علایم آن، کوشش و مجاهدت نموده­اند، مبنا و پایه اصلی کار ما خواهد بود. رسم­المصحف میراث علمی و فرهنگی ارزنده­ای است که با شناخت عمیق آن و اطلاع از ظرایف و دقایق آن و اصول و ضوابطش، می­توان ضمن محافظت از ویژگی­های ثابت و خاص نگارش قرآن کریم، از ظرفیت‏های بی­بدیل دیگر زبان عربی مبین برای ترویج بیش از پیش قرآن کریم بهره­مند شد. به نحوی که به تساهل و تسامح و خدای ناکرده تحریف کلام حق متهم نشویم و هم مورد طعن آنهایی که توقف در یک نحوه نگارش قرآن را ـ حتی در مواردی که نقل­های معتبر و متفاوتی در رسم آنها وجود دارد ـ نوعی تصلب و تعصب غیرمنطقی می­دانند، قرار نگیریم.

در این رهگذر توجه به امکان انعطاف و توسعه در بهره­گیری از علایم مختلف، متناسب با نیاز­های هر منطقه و هر زبان، جدا کردن موضوع جزوات آموزشی ـ ویژه مبتدیان و دانش‏آموزان کم سن و سال که ممکن است شامل بخش­هایی از قرآن کریم شود ـ از التزامات نگارشی مصاحف کامل و بررسی موضوع مصاحف آوانگاری شده، می‏تواند زمینه مناسب و امکان بهره­گیری ملت­ها و انسان­های بیشتری را در اقصی نقاط عالم هستی، از قرآن کریم فراهم آورد. انسان­های تشنه حق و حقیقتی که آب حیات آنها در قرآن کریم نهفته است.

در پایان، مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران بر خود لازم می­داند تا از تمامی مسؤولان عزیز و ارجمندی که در برپایی این نشست، دلسوزانه کمر همت بستند، به ویژه نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست معزز سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران و دیگر مدیران محترم آن سازمان به ویژه مدیر کل محترم مرکز قرآنی آن سازمان، ریاست ارجمند و مسؤولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ویژه معاونت محترم فرهنگی آن سازمان و مدیران و همکاران مرکز طبع و نشر قرآن کریم، سپاسگزاری نماید.

همچنین لازم است تشکر و تقدیر ویژه بنمایم از همت بلند اساتید بزرگواری که از اقصی نقاط بلاد اسلامی از مصر، سودان، تونس، سوریه، عراق، ترکیه، الجزایر و مالزی قبول زحمت نموده و به تهران تشریف آورده­اند و همینطور از اساتید قرآن و فضلای ارجمند جمهوری اسلامی ایران که از شهرهای مختلف در این نشست حضور یافته­اند سپاسگزاری نمایم.

 

والسلام علی من اتبع الهدی