پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

چیذری: به کوشش پژوهشگران مرکز، قرائت از روی مصحف، آسان شد


» کد خبر: 10026
» 10 آبان 90 ساعت 14:33
خانه » اخبار
علیرضا چیذری، مدیر واحد تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران،​ در جمع خبرنگاران ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پژوهشی مرکز، برخی از دستاوردهای آن را بیان کرد.

وی افزود:

با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه شیوه خاص نگارش کلمات قرآن‌کریم، مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی و التزام به رسم‌المصحف و قواعد و ضوابط آن، برای ایجاد سهولت در قرائت و آموزش قرآن‌کریم، نگارش بسیاری از کلمات را به املای رایج آن نزدیک نموده است.

در این خصوص لازم به ذکر است که حدود 6777 کلمه، نگارشی متفاوت با املای رایج زبان عربی دارند که از میان آنها نگارش 1906 کلمه (1/28٪) با توجه به تحقیقات انجام شده تغییر یافته و به املا نزدیک‌تر شده است.

با توجه به شیوه‌‌های گوناگون علامت‌گذاری قرآن‌کریم و دشواری‌های خاص هر کدام از شیوه‌ها، مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران با انجام تحقیقات کتابخانه‌ای و میدانی به روشی نو از علامت‌گذاری قرآن دست‌یافت که دست آورد مهم آن سهولت در قرائت و آموزش قرآن‌کریم بوده است.

از ویژگی‌های مهم این شیوه علامت‌گذاری حذف برخی علایم زاید و بعضاً سلیقه‌ای می‌باشد که از آن جمله است:

حذف علایم همراه صداهای کشیده،‌ حذف سکون و علایم تجویدی که بر این اساس در هر صفحه قرآن حدود 200 علامت حذف شده و خط قرآن ضمن آنکه به خط فارسی نزدیک‌تر شده، خلوت‌تر قرائت آن برای عموم فارسی‌زبانان خصوصاً نوآموزان قرآنی آسان‌تر شده است.