پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

بررسی قرآن‌های قرون اولیه گنجینه آستان قدس رضوی به جهت بررسی نگارش املای کلمات


» کد خبر: 10046
» 2 آذر 89 ساعت 15:36
خانه » اخبار
بررسی قرآن‌های قرون اولیه گنجینه آستان قدس رضوی به جهت بررسی نگارش املای کلمات

گنجینه قرآن‌های خطی آستان قدس رضوی یکی از ارزشمندترین ذخایر قرآنی در میان موزه‌های جهان است و حفظ و نگهداری مصاحف قرون اولیه و نیز مصاحفی که منتسب به وجود مبارک ائمه معصومین علیهم‌السلام است در این گنجینه بر اعتبار و ارزش آن افزوده است.
مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران در ادامه تحقیقات گسترده خود در زمینه رسم‌المصحف و نگارش کلمات قرآن‌کریم اقدام به بررسی مصاحف قرن سوم هجری از میان مخطوطات موجود در گنجینه آستان قدس رضوی نموده است.
در این اقدام حدود 120 کلمه قرآن که نگارشی مخالف با املای رایج امروزی دارند استخراج و در میان 7 مصحف که منتسب به ائمه معصومین علیهم السلام از جمله امیرالمومنین، امام حسن مجتبی، امام حسین (ع) و سایر ائمه می‌باشد مورد بررسی قرار گرفت در این تحقیق به وضوح مشاهده می‌شود آنچه تحت عنوان نگارش خاص کلمات قرآن (رسم‌المصحف از آن یاد می‌شود و در کتب معتبر نقل شده حداقل تا قرن سوم مورد اهتمام کاتبان بوده است.
با توجه به نتایج حاصله در مرحله نخست، ادامه این تحقیقات و بررسی سایر مصاحف مربوط به قرون اولیه از موزه‌های مختلف، لازم و ضروری به نظر می‌رسد که در گامهای بعدی به آن پرداخته خواهد شد.