پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

دیدار محققین مرکز با آیت‌الله سبحانی


» کد خبر: 10049
» 7 آبان 91 ساعت 09:35
خانه » اخبار
دیدار محققین مرکز با آیت‌الله سبحانی
در این جلسه گرم و صمیمانه اساتیدی همچون آقایان عبدالرسول عبایی، دکترحمید رضا مستفید، حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی‌پور، ابوالفضل علامی و سید مهدی سیف حضور داشتند.
همچنین در این جلسه حجج اسلام حضرات آقایان راسل، حکیمی و قاسمی از فضلاء حوزه و صاحبنظران علوم قرآنی نیز حضور داشتند.
سید علی سرابی، قائم مقام مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران ضمن تبیین اهداف و سیاست‌های مرکز طبع و نشرقرآن با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز و تحقیقات انجام شده در این خصوص خواستار ارائه رهنمودها و ملاحظات حضرت آیت‌الله سبحانی شد.
حضرت آیت‌الله سبحانی در این نشست ضمن ارج نهادن به فعالیت‌های قرآنی انجام شده نظرات خود را پیرامون رسم‌الخط قرآن‌‌کریم بیان داشتند، ایشان با بیان تاریخچه‌ای از پیدایش خط و ظهور رسم‌الخط‌های گوناگون، خواستار رفع مشکلات فعلی رسم‌الخط به کارگرفته شده در خط عثمان‌طه شدند. مسائلی که برای افراد نوآموز در فراگیری قرآن ایجاد مشکل می‌کنند.
آیت‌الله سبحانی با اشاره به وجود اقوالی حتی در بین علماء اهل‌سنت مبنی بر توقیفی بودن رسم‌‌الخط قرآن‌کریم فرمودند: «گروهی باید مطالعه کنند و پس از تحقیقات و ملاحظه مصاحف مختلف رایج در جهان اسلام رسم‌الخطی را انتخاب کنند و به عنوان رسم‌الخط قرآن جمهوری اسلامی ایران معرفی کنند که مورد پذیرش در تمام جهان اسلام باشد و با دیگر کشورها هم نوعی هماهنگی داشته باشد و در عین حال خواندن با آن برای افراد کم‌سواد سخت نباشد.»
ایشان در پایان ضمن تأکید بر جلوگیری از متضرر شدن ناشران قرآنی بر امکان چاپ مصحف جمهوری اسلامی ایران توسط تمام ناشران و ترویج تدریجی این مصحف تأکید فرمودند و به خوشنویسان برجسته کشور توصیه کردند که این مصحف را به خط نسخ فارسی کتابت نمایند.