پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

دیدار محققین مرکز با آیت‌الله جوادی آملی


» کد خبر: 10061
» 1 خرداد 91 ساعت 10:56
خانه » اخبار
دیدار محققین مرکز با آیت‌الله جوادی آملی

این جلسه در دفتر آیت‌الله جوادی آملی در قم برگزار گردید.
آقای سرابی در ابتدای جلسه شرح مختصری از فعّالیّت‌های مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران را که با محوریّت و توجّه ویژه به نوآوری در مواردی نظیر: رسم الخط، نحوه ضبط و کتابت قرآن انجام گرفته است، به محضر ایشان ارائه نمودند، سپس علّت و انگیزه تأسیس مرکز را بیان کردند.
در ادامه سرابی افزود مجموعه مرکز طبع و نشر جمهوری اسلامی از سال 1370 با تدبیر مقام معظّم رهبری در ارتباط به رسم الخط قرآن کریم فعّالیّت خود را آغاز نموده که هدف این مرکز تهیّه یک مصحف مورد تأیید و رسمی جمهوری اسلامی ایران بوده است. این امر به دلیل عوامل مختلفی صورت پذیرفته است:
1. وجود تشتّت در امر چاپ و نشر قرآن کریم و نیز تنوّع زیاد در خصوص رسم الخط قرآن و نوع کتابت آن.
2. اتهامات وارده به جمهوری اسلامی ایران در خصوص تسامح نسبت به امر چاپ قرآن کریم و یا بعضاً قول به تحریف قرآن کریم برخلاف اعتقادات شیعه.
اهل سنّت قائل به توقیفیّت رسم الخط قرآن (رسم الخط عثمانی) هستند. امّا برخی از فقها و مفسّرین شیعه از جمله مرحوم علامّه حلّی (رحمة الله علیه) معتقدند قرآن کریم در جهان اسلام از نظر رسم الخط یکسان است و این را از عنایات الهی دانسته‌اند. چنانکه یکی از مقوّمات ادعای عدم تحریف قرآن کریم، ثابت بودن رسم الخط قرآن از صدر تا کنون بوده است. لذا مرکز طبع و نشر جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت ادّعای مذکور براساس حفظ مصلحت و نیز حفظ وحدت مسلمانان مصحفی را تهیه نمود که از جهت رسم الخط قرآن کریم مستند به منابع علمی رسم المصحف باشد. در این خصوص مصحفی که توسط مرکز تهیّه شده است دارای ویژگی‌های ذیل می‌باشد:
1. مستند بودن آن به منابع علمی دانش رسم.
2. نوآوری در علامت‌گذاری همراه با درج علائم متّفق علیه و مؤثر جهت سهولت قرائت.
3. برتری هنری در خصوص خوشنویسی قرآن کریم.
4. تهیّة فونت رایانه‌ای نسخ فارسی و عربی جهت حروف‌چینی.
به طور خلاصه ویژگی مهم مصحف مذکور التزام آن به رسم المصحف از منابع رسم و تناسب ضبط آن با زبان فارسی و خوشنویسی با خطوط مختلف است.
در این جلسات، اساتید شورای تحقیق مرکز نیز مستندات علمی مربوط به التزام به رسم المصحف و همچنین شیوه رسم و ضبط مصحف مرکز را تبیین نمودند.
آیت الله جوادی آملی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های انجام شده در مرکز طبع و نشر فرمودند:

«بنده مقدم شما را گرامی می‌دارم و این گزارش بسیار جامع شما امیدبخش بود. از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنم که سعی بلیغ همه‌ی شما آقایان را مشکور خود قرار دهد و توفیق ارائه خدمات برتر و بهتر را هم، به همه شما بزرگواران مرحمت کند. رعایت رسم الخط آن گونه که در جهان اسلام رایج است، کف قرآن شناسی و دینداری است.»

در ادامه ایشان فرمودند که باید گفتمانی بین دولت‌های اسلامی و دانشمندان کشورهای گوناگون در این باره شکل بگیرد و این موارد به طور مفصّل مورد بررسی قرار بگیرند.