پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

عرضه قرآن با ترجمه دُورنویس و قرآن با شرح لغات و حاشیه روایی در نمایشگاه کتاب


» کد خبر: 10066
» 4 اردیبهشت 92 ساعت 12:08
خانه » اخبار
عرضه قرآن با ترجمه دُورنویس و قرآن با شرح لغات و حاشیه روایی در نمایشگاه کتاب
محمد بابايی، مدير ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) از انتشار قرآن كريم با ترجمه قدرت‌الله بختياری‌نژاد و قرآن ديگری با شرح لغات و حاشيه روايی خبر داد و اضافه كرد: به اين ترتيب كه در هر صفحه چند لغت مشكل ترجمه شده و از هر صفحه يك موضوع انتخاب شده و رواياتی ذيل آن موضوع درج شده است.

وی افزود: مثلا برای صفحه اول سوره مباركه بقره داريم « هدیً ِللمُتقين» بحث «تقوا» را داريم كه به عنوان موضوع اصلی صفحه انتخاب شده است و حدود 10 روايت ذيل موضوع تقوا برای آن ذكر شده است. اين كار ارزشمند را محمديان به همراه قرآن مركز طبع و نشر انجام شده و انتشار آن را انتشارات مدرسه به عهده گرفته است.

بابايی اظهار كرد: چاپ اول اين مصحف شريف روانه بازار شده است كه در بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللی كتاب عرضه می‌شود. البته خود انتشارات مدرسه نيز به عرضه آن در نمايشگاه كتاب اقدام می‌كند.

وی در تشريح ترجمه قدرت‌الله بختياری‌نژاد اظهار كرد: اين قرآن به شكل ترجمه دُورنويس آماده شده به اين معنا كه متن عربی و اصلی قرآن‌كريم در وسط صفحه و ترجمه آن دُور هر صفحه را به خود اختصاص داده است كه به ترجمه دُور نويس شهرت دارد كه در كنار ترجمه مقابل قرار می‌گيرد.

مدير ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی اظهار كرد: ويژگی بارز اين ترجمه نيز سادگی ترجمه است، عنوان كرد: از الفاظ بسيار ساده و روان برای ترجمه استفاده شده است و توضيحات به حاقل رسيده و معتقدم كه عموم مردم به راحتی بتوانند از اين ترجمه استفاده بكنند.

بابايی همچنين در مورد زمان برگزاری برنامه رونمايی اين آثار در نمايشگاه بين‌المللی كتاب گفت: هنوز زمان دقيق آن مشخص نشده اما ما پيشنهادات خود را به وزارت ارشاد ارائه كرده‌ايم و منتظر پاسخ آنها برای زمان برگزاری اين برنامه‌ها هستيم كه ممكن است هر روزی از دوره برگزاری نمايشگاه باشد.

وی در پايان با اشاره به اينكه در نمايشگاه بيست و ششم مركز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی از فضای بسيار مناسبی برخوردار است، اظهار كرد: اگر وزارت ارشاد به دليل تراكم برنامه‌ها نتواند جايی برای برنامه‌های مركز در بين برنامه‌های ديگر باز كند، مركز طبع و نشر رأسا به برگزاری مراسم رونمايی اقدام می‌كند.