پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

تحقیق و پژوهش در زمینه علم کتابت قرآن کار اصلی ماست/ مسلمانان جهان از قرآنهای چاپ ایران استقبال خوبی کرده اند


» کد خبر: 10074
» 16 اردیبهشت 92 ساعت 13:31
خانه » اخبار
تحقیق و پژوهش در زمینه علم کتابت قرآن کار اصلی ماست/ مسلمانان جهان از قرآنهای چاپ ایران استقبال خوبی کرده اند

به گزارش خبرنگارمهر، نشست خبری، مدیر ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قبل از ظهر امروز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه برگزار شد. محمد بابایی در ابتدا به دستاوردها و فعالیت های یکسال گذشته این مرکز اشاره کرد و گفت: آثار این مرکز اختصاص به کتابت قرآن کریم به رسم الخط های مختلف دارد و پس از تهیه و کتابت توسط ناشران مختلف منتشر می شوند. تأکیدمان این است که مصاحف ملتزم به رسم المصحف باشند و قابل استفاده برای همه مسلمانان باشد. تعدادی از محققان مرکز ما ترجمه‌ای فارسی، روان و دقیق از قرآن کریم هم تهیه کرده‌اند که اکنون در مرحله بازنگری نهایی است و تا نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به پایان خواهد رسید. ما هر هفته روزهای فرد کلاسهای آموزشی برپا می کنیم. تا امروز بیش از 100 کاتب که همه درجات استادی ممتازی دارند از 20 استان کشور در این کلاسها شرکت می کنند.

وی اظهارداشت: وظیفه و مأموریت اصلی ما تحقیق و پژوهش در زمینه علم کتابت قرآن است. ما برای مسلمانان خارج از کشور سه دسته تقسیم بندی قائل شده ایم. قرآنهای به خط عربی و اعراب گذاری مصری برای مسلمانان حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی با توجه به بیداری اسلامی که در آنها صورت گرفته قرآن تهیه کرده و در آنجا توزیع کرده ایم که استقبال خوبی از قرآنهای ایرانی شده است. یک دسته از مسلمانان هم به شیوه کتابت هندی که بیشترین گروه مسلمانان را در بر می گیرد هستند که برای قرآن هندی هم قرآنهایی در دست چاپ و انتشار داریم. دسته دیگر قرآن به شیوه ایرانی است که مسلمانان افغانستان و تاجیکستان و ایران و فارسی زبان ها از این شیوه بهره مند می شوند. تشکیل کارگروهی برای تهیه این قرآنها در مرکز ما یکی دیگر از کارهای ما بود.

مدیر ارتباطات طبع و نشر قرآن کریم تصریح کرد : در خردادماه سال گذشته همایش بین المللی با حضور اساتید و برجستگان علوم قرآنی برپا کردیم که در نهایت 27 نفر از اساتید از 11 کشور جهان بیانه ای را صادر کردیم که رسم المصحف ایران که متناسب با گویش فارسی تهیه شده است مورد تأیید ایشان قرار گرفت. همچنین سال گذشته جشنواره کتابت سوره مبارکه یاسین را با بیش از 100 خوشنویس و جشنواره کتابت و مرقع نویسی را با 105 کاتب برگزار کردیم که آثارشان را ارائه کردند.

بابایی ادامه داد: همچنین از کتاب های صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان و قرآن با شیوه اعراب گذاری مصری در نمایشگاه رونمایی خواهد شد. کتاب مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه و نهج البلاغه با ویژگی های علائم سجاوندی فارسی، درشت خط، نگارش کلمات با املای امروز عربی و ترجمه روان فارسی تدوین شده است.

وی همچنین به مراسم رونمایی از سایت این مرکز درروز شنبه هفته آینده در نمایشگاه کتاب تهران خبرداد و گفت: ماموریت اصلی این سایت، ترویج مصحف جمهوری اسلامی و ترویج مقالات و اخبار علمی اسلامی است. قرآن جمهوری اسلامی هم در این سایت بارگذاری شده و قابل دانلود است.

مدیر ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن کریم گفت: ما در کنار کتابت قرآن به محتوا و مفاهیم قرآن هم پرداخته ایم از جمله به قرآن حکیمی که چند سال پیش توسط مرکز طبع و نشر قرآن کریم تهیه شد و تاکنون بیش از یک میلیون نسخه از آن توزیع شده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. این نسخه شریف به گونه‌ای است که در آن از هر صفحه قرآن چند موضوع انتخاب ودر صفحه مقابلش با استفاده از تفاسیر معتبر موجود شرح داده شده است.

وی ادامه داد: به علت استقبال وسیعی که از قرآن حکیم صورت گرفت، تصمیم گرفتیم این قرآن برای دو گروه دانش آموزان و دانشجویان هم تهیه کنیم. با این هدف، از چندین هزار دانش‌آموز موضوعات مورد نیاز آن‌ها پرسیده شد و سپس آن موضوعات را از قرآن استخراج کردیم. برای 600 صفحه قرآن هر صفحه یک موضوع انتخاب کردیم که بر خلاف قرآن حکیمی است که در آن در هر صفحه چند موضوع مورد استخراج قرار گرفته است.

بابایی اظهار کرد: محققان بعد از تحقیقاتی که در راستای شناسایی نیازهای دانش‌آموزان و دانشجویان انجام شده بود کار تألیف را شروع کردند. تألیف این کار پژوهشی برای دانش آموزان به پایان رسیده و ویرایش علمی و ادبی آن نیز تمام شده و برای حروفچینی آماده است. کار مخصوص دانشجویان نیز برای هر صفحه یک موضوع انتخاب شده و این موضوعات با موضوعات دانش آموزی تفاوت دارد زیرا مخاطب ما یکی نیست، تقریبا 70موضوع آن باقی مانده است که امیدواریم بزودی به اتمام برسد و برای نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم آماده رونمایی شود.