پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

عرضه نسخه جدید مفاتیح‌الجنان با کاغذ 30 گرمی در 15 هزار نسخه


» کد خبر: 10076
» 3 خرداد 92 ساعت 09:58
خانه » اخبار
عرضه نسخه جدید مفاتیح‌الجنان با کاغذ 30 گرمی در 15 هزار نسخه

محمد بابايی، مدير ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، از چاپ مفاتيح‌الجنان به كوشش اين مركز خبر داد كه قرار بود در نمايشگاه كتاب عرضه شود، ولی برای ارائه در اين دوره از نمايشگاه آماده نشد.

وی با بيان اين مطلب و در بيان علت ديركرد چاپ مفاتيح‌الجنان عنوان كرد: اين كتاب در قاعده بسيار نازك چاپ شد و با توجه به اينكه انجام چنين كاری در كشور ما دشوار است، كار مدتی طولانی‌تر از گذشته انجام شد. زيرا اين اقدام نيازمند به كاغذ، رنگ و همچنين دستگاه خاص دارد و همين سبب به تأخير افتادن انجام كار می‌شود.

به گفته بابايی، مفاتيح‌الجنان طی روزهای نمايشگاه در حال چاپ شدن بود، ولی نسخه كامل آن هنوز درنيامده بود. چاپ اين نسخه از مفاتيح، هفته پيش به پايان رسيد و هم اكنون در حال صحافی است.

مدير اجرايی مركز طبع و نشر قرآن افزود: اين نسخه از مفاتيح‌الجنان در عين درشت خط و خوانا بودن، بسيار كم‌حجم است؛ چرا كه كاغذ مورد استفاده در چاپ آن، كاغذ 30 گرمس است كه به اصطلاح آن را پوست پيازی می‌نامند و بسيار سبك و نازك است. از اين رو قطر نسخه ياد شده بسيار نازك است.

وی در ادامه توضيحاتش گفت: عبارات فارسی اين نسخه نيز ويرايش شده است و بر اساس ادبيات امروزی، تعريف و روزآمد شده. ترجمه به كار گرفته شده در اين نسخه نيز، ترجمه شيخ حسين انصاريان است.

بابايی با اشاره به اينكه ميان دعاها، توضيحاتی نيز آورده شده است، اظهار كرد: برای مثال در ادعيه ماه رجب نسخه‌های قديمی مفاتيح آمده است كه دعای خاصی را در وقت زوال بخوانيد، اين در حالی است كه مردم نمی‌دانند كه وقت زوال يعنی ظهر. شيخ انصاريان با كسب اجازه از پسر شيخ عباس قمی، ادبيات اين ادعيه را روزآمد كرده است كه به فهم عبارات كمك بسياری می‌كند.

وی با اظهار اينكه ترجمه انجام شده بسيار دقيق و مطلوب است، گفت: اين ترجمه را به صورت زيرنويس در ذيل ادعيه آورده‌ايم كه از ديگر ويژگی‌های اين نسخه به شمار می‌آيد. از سويی درشت‌خط بودن سبب شد كه تعداد كاغذهای مورد استفاده در چاپ اين نسخه افزايش يابد كه به همين دليل از كاغذ نازك استفاده شد.

بابايی در توضيح درباره كاغذ 30 گرمی مورد استفاده برای اين نسخه از مفاتيح تصريح كرد: اين كاغذها در عين نازك بودن، بسيار مقاومت هستند و نازكی آنها دليلی برای سستی كاغذ نيست و كاغذی مرغوب و خوش رنگ به شمار می‌آيند. رنگ آنها كرم است كه برای مطالعه و نور چشم بسيار مطلوب به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در همين رابطه از چشم‌پزشكان و مردم نظرسنجی كرديم و متوجه شديم كه رنگ كرم را برای مطالعه تاييد می‌كنند و می‌پسندند. از سويی رنگ سفيد را برای چشم مضر می‌دانند. رنگ ديگری كه برای اين كاغذها مرود استفاده قرار گرفته است، رنگ زيتونی است كه بسيار زيباست.

بابايی با فاخر خواندن صحافی اين نسخه از مفاتيح‌الجنان، ادامه داد: اين نسخه از مفاتيح به زودی در شمارگان 15 هزار نسخه به بازار عرضه می‌شود.