پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

بخش دارالکتابه نمایشگاه، جلوه‌گاه خدمت قلم به وحی


» کد خبر: 10080
» 17 تیر 92 ساعت 11:17
خانه » اخبار
بخش دارالکتابه نمایشگاه، جلوه‌گاه خدمت قلم به وحی
بخش دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم، برای دومین سال متوالی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم حضور یافته است.
این بخش، با هدف معرّفی هنر کتابت، تاریخ کتابت قرآن، کاتبان ممتاز و برتر قرآن کریم و نمایش آثار فاخر کتابت دایر شده است.
از جمله مهمترین فعالیت‌های بخش دارالکتابه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف ـ برگزاری کارگاه عمومی کتابت قرآن: این کارگاه‌ها، در سطوح گوناگون برگزار خواهد شد. براین اساس، کارگاه‌های کتابت عمومی، برای همه افراد علاقمند و کارگاه‌های کتابت برای هنرمندان و خوشنویسان ازجمله موارد برگزاری خواهد بود.
ب ـ نمایشگاه آثار برتر و فاخر: حدود 60 اثر فاخر قرآنی، به خط نسخ، 40 حدیث به خط‌های نسخ و ثلث و قرآن کامل، به کتابت 40 کاتب قرآنی که در نمایشگاه قرآن از آن رونمایی خواهد شد، از جمله موارد نمایشگاهی است.
همچنین انتخاب آثار برتر از میان آثار ارائه شده در این نمایشگاه توسّط بازدیدکنندگان برنامه نمایشگاهی دیگری برای این بخش است.
ج ـ جشنواره قلم‌های رایانه‌ای: در این جشنواره، مؤسسات و شرکت‌هایی که به ساخت فونت قرآنی پرداخته‌اند، شرکت خواهند کرد. پس از داوری آثار، فونت برتر انتخاب شده و با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آزاد شده و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
د ـ بخش روزانه تاریخچه کتابت: در این بخش، هر روز تاریخچه کوتاهی از کتابت قرآن کریم و دوره‌های گوناگون آن ارائه خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این بخش، در مسابقه‌ای که برگرفته از محتوای مباحث ارائه شده است، شرکت خواهند کرد.
هـ ـ پخش فیلم‌های آموزشی: این فیلم‌ها تهیه شده در دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم و حاوی درس و تمرین توسط برجسته‌ترین اساتید کتابت قرآن کریم هستند.
و ـ نشست‌های تخصصی: نشست تخصصی مصححان مرکز، در تاریخ 4/30 و نشست تخصصی کاتبان مرتبط با دارالکتابه، در تاریخ 5/10 برگزار خواهد شد.
بخش دارالکتابه، در نیم‌طبقه دوم شبستان واقع شده است.
ادامه دارد....