پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

شاخصه های هنری مصحف جمهوری اسلامی


» کد خبر: 10090
» 16 شهریور 92 ساعت 15:37
خانه » اخبار
شاخصه های هنری مصحف جمهوری اسلامی
چندی قبل قرآنی تحت عنوان قرآن جمهوری اسلامی ایران، به شیوه ی اعراب گزاری مصری، ویژه منطقه بیداری اسلامی، با همت مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به طبع رسید که در راستای آشنایی بیشتر با این مصحف، سرپرست واحد هنری مرکز طبع و نشر قرآن، طی گفتگویی با روابط عمومی مرکز، شاخصه های هنری این مصحف شریف را در پنج بخش زیر اعلام نمود.

1- تذهیب و صفحه آرایی مصحف:
تذهیب صفحات اول (مرصع) این مصحف شریف، از کار استاد فریدون جوقان (یکی از اساتید برجسته تذهیب کشور) اقتباس شد و سپس قالب اصلی طرح با اندکی تغییر، توسط کارشناسان هنری مرکز، در نرم افزار COREL طراحی گردید. نکته قابل توجه اینکه در تذهیب این قرآن، از شیوه دوره تیموری استفاده شده و این شیوه تقریباً یک وجه بین المللی دارد؛ بطوری که اساتید فن و عموم مردم با این شیوه هنری، ارتباط دیداری بیشتری برقرار می کنند.

2- طراحی جلد مصحف:
طرح جلد نیز از کار استاد جوقان گرفته شده که برای کار طلاکوب چند رنگ، تفکیک رنگ در آن صورت گرفته است. جلد این قرآن از نوع گالینگور سخت بوده و در جهت نمایان نمودن شاخصه هنر اسلامی – ایرانی از خط نستعلیق در کتابت عنوان این مصحف استفاده شده است که این ذوق هنری برای نخستین بار در قالب یک قرآن بین المللی صورت گرفته و در نوع خود کم نظیر می باشد.

3- نوع و کیفیت کاغذ:
چاپ این مصحف بر روی کاغذ شاموای کرم رنگ، که نوعی کاغذ متداول و مرسوم در کشورهای اسلامی می باشد، مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع کاغذ در کشورهای اسلامی بیشتر جهت چاپ قرآن و کتب دینی استفاده می شود و از کیفیت و ماندگاری بیشتری نیز برخوردار است. ضمناً در جهت کم نمودن قطر این مصحف، از کاغذ 60 گرمی استفاده گردید.

4- فونت های بکار رفته:
از دیگر ویژگی های ممتاز این قرآن، به جهت رعایت جنبه بین المللی و سهولت در قرائت، از فونت نسخ عربی برگرفته از خط عثمان طه استفاده شد که این فونت توسط متخصصین مرکز طی چندین سال طراحی و کد گذاری گردیده و در چندین مرحله از لحاظ عیار هنری ارتقاء پیدا کرده است. لازم به ذکر است که این فونت، از میان فونت های ساخته شده توسط شرکت ها و سازمان های مختلف، نزدیک ترین فونت به خط عثمان طه می باشد.

5- خوشنویسی عناوین و برخی از آیات قرآن:
از دیگر خصیصه های این مصحف شریف، خوشنویسی خط نستعلیق در کتابت عنوان قرآن و صفحه ابتدایی آن می باشد که علاوه بر بیان نماد هنر خوشنویسی اصیل ایرانی، زیبایی خاصی را به کار بخشیده است.

در ضمن این قرآن در یکی از بهترین چاپخانه های بیروت و با بهترین مواد و دقیق ترین صحافی به طبع رسیده و به صورت مستقیم بر تمامی مراحل چاپ آن نظارت هنری و فنی صورت گرفته است. تعداد صفحات این مصحف 604 صفحه بوده و مطابق با قرآن های رایج در جهان می باشد.