پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

دریافت فایل های الکترونیکی (PDF) کتاب شریف " نهج البلاغه " با شیوه کم علامت


» کد خبر: 10102
» 14 مهر 93 ساعت 08:10
خانه » اخبار
دریافت فایل های الکترونیکی (PDF) کتاب شریف

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، با هدف ترویج معارف حیات بخش اهل بیت (علیهم السلام) و همچنین یکسان سازی شیوه علامت گذاری متون دینی با مصاحف شریف، مبادرت به تهیه و عرضه کتاب شریف « نهج البلاغه » به شیوه نگارش کم علامت نموده است.

در این کتاب علاوه بر نگارش کلمات، بر اساس املای روز عربی، علامت گذاری به صورت هماهنگ با مصحف شریف و به شیوه ی کم علامت صورت گرفته که خواندن کلمات برای عموم مردم آسان تر شده است.

لازم به ذکر است پیش از این کتاب شریف « مفاتیح الجنان » نیز به همین شیوه، توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.

 

ویژگی های خاص این نسخه به شرح ذیل می باشد:

* علامت گذاری حروف و کلمات:

به منظــور ایجاد سهولت در قرائت متن نهج البلاغه برای عمـــوم مردم، در این نسخه – مطابق شیــوه علامت گذاری مصاحف مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران – از علائم و حرکات غیر ضروری که باعث شلوغی خط و ایجاد مشکل در خواندن می شود، استفاده نشده است.

 

* استفاده از قلم رایانه ای نسخ عربی:

در میان قلم ها و خطوط موجود، قلم رایانه ای نسخ عربی که توسط کارشناسان واحد رایانه مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران تهیه شده از خوانایی و چشم نوازی خاصی برخوردار است؛ لذا در متن عربی نهج البلاغه از فونت مذکور استفاده شده است.

 

* ویرایش علامت های نقطه ویرگول:

از آنجا که وجود علائم نقطه ویرگول سبب صحیح خواندن عبارات نهج البلاغه می شود و علاوه بر آن، تأثیر به سزایی در القای معنای صحیح عبارات دارد، در این نسخه، علائم مذکور بازنگری و یکسان سازی شده است.

 

* استفاده از ترجمه روان مرحوم استاد محمد دشتی:

از ویژگی های مهم این ترجمه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

- رعایت سادگی و روانی عبارات در ترجمه، به گونه ای که برای عموم مردم قابل فهم باشد.

- آوردن شأن نزول خطب و نامه ها

- معرفی مخاطب های امام در میان عبارات

- نام گذاری خطب و نامه ها بر اساس محتوای آنها

 

لازم به ذکر است این کتاب شریف در قطع جیبی و در شمارگان 3000 جلد و با استفاده از کاغذ نازک به طبع رسیده است.

 

در پایان ضمن درود به روح بلند استاد مرحوم محمد دشتی، امیدواریم مجموعه ی این تلاش ها که در جهت ترویج معارف اهل بیت (علیهم السلام) صورت گرفته است، مورد رضایت حضرت حق قرار گیرد و خوانندگان عزیز و پیروان مکتب انسان ساز اهل بیت (علیهم السلام) دست اندرکاران تهیه ی این اثر را از دعا و طلب مغفرت فراموش ننمایند.

 

لازم به ذکر است صفحات بار گذاری شده، کامل نمی باشد؛ چنانچه قصد استفاده از فایلها را به طور کامل دارید با این مرکز مکاتبه و مورد استفاده را اعلام فرمایید.

 

 

- تصاویری از صفحات داخلی این کتاب شریف: (کلیک نمائید)

جهت مشاهده و دریافت فایل های (pdf) این کتاب شریف، بر روی گزینه های زیر کلیک نمائید:

- دریافت فایل (PDF) فهرست و مقدمه سید رضی: دانلود (500Kb)

- دریافت فایل (PDF) متن عربی نهج البلاغه: دانلود (4.45M)