پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

بررسی سوابق علمی و مدیریتی "دکتر کریم دولتی"


» کد خبر: 10141
» 20 مهر 92 ساعت 11:16
خانه » اخبار
بررسی سوابق علمی و مدیریتی

با توجه به انتشار اخباری مبنی بر انتخاب جناب آقای دکتر کریم دولتی به عنوان گزینه ی تصدی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفتگویی با مدیر ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن، آقای محمد بابایی در خصوص سوابق علمی و مدیریتی ایشان صورت گرفته شد که مشروح آن بدین شرح می باشد:

 

سوال: لطفاً سابقه ی آشنایی خود را با جناب آقای دولتی بفرمائید:

پاسخ: بسم الله الرحمن الرحیم؛ آشنایی بنده از سال 1374 به واسطه ی حضور در جلسه قرآنی بود که جناب استاد دولتی در این جلسه به آموزش قرائات (مخصوصاً قرائت نافع مدنی) و همچنین صرف و نحو عربی می پرداختند و بنده به عنوان یکی از شاگردان ایشان در این جلسه از محضر این استاد بزرگوار کسب فیض می نمودم. ضمن آنکه در زمینه حفظ قرآن هم از راهنمایی های ایشان بهره مند شدم.

 

سوال: اگر از سوابق تحصیلی و سوابق قرآنی ایشان اطلاع دقیقی دارید اعلام بفرمائید:

پاسخ: بله، ایشان مقطع کارشناسی را در دانشگاه امیرکبیر سپری کرده و در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث تحصیل نمودند. ضمن آنکه سابقه ایشان در زمینه قرائت قرآن، حفظ کل قرآن کریم، داوری مسابقات معتبر قرآنی و نیز تألیف کتب و مقالات متعدد در زمینه علوم قرآنی سابقه درخشانی می باشد. ضمناً در حال حاضر نیز ایشان عضو هیأت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی هستند.

 

سوال: امکان دارد عناوین برخی از کتب و مقالات ایشان را ذکر نمائید:

پاسخ: تا آنجا که در ذهن دارم؛ بعضی از تألیفات ایشان که توسط انتشارات مرکز هم به طبع رسیده، بدین شرح است:

1- ترجمه کتاب المکتفی در زمینه علم وقف و ابتدا (دو جلد)

2- کتاب بررسی علمی - تطبیقی رسم المصحف و ضبط المصحف

3- کتاب تقسیمات قرآنی و سور مکی و مدنی

4- کتاب سجده های تلاوت در قرآن کریم

5- مقاله ملاک اعتبار رسم کلمات قرآن کریم

6- مقاله تاریخ تحول قرائات قرآن در ایران  

 

سوال: با توجه به حضور پر سابقه شما در مرکز طبع و نشر قرآن کریم لطفاً از سوابق مدیریتی ایشان هم در این مرکز بفرمائید:

پاسخ: جناب آقای دولتی از بدو تأسیس مرکز به عنوان یکی از محققان برجسته در حوزه رسم و ضبط قرآن کریم، در شورای تحقیق و پژوهش مرکز حضور داشتند و در سال 1378 به سمت معاون این مرکز منصوب شدند. 

 

سوال: به نظر شما ویژگی های مدیریتی ایشان چیست؟

پاسخ: به نظر من چند ویژگی ممتاز در شیوه مدیریتی ایشان وجود دارد که از آن جمله می توان به نظم، برنامه ریزی، تسلط بر حوزه های مختلف زیر مجموعه، پرکاری و ارتباط با صاحبان اندیشه اشاره نمود. ضمن آنکه اعتماد ایشان به نیروهای جوان و خلاق قابل تقدیر است. در زمان مدیریت ایشان بسیاری از مدیران و کارشناسان فعلی مرکز طبع و نشر به مرکز دعوت شده و یک تیم جوان و منسجم اداره امور مرکز را با اشراف ایشان عهده دار شدند. ضمناً تنظیم شرح وظایف و کارکرد واحدهای مختلف این مرکز از ابتکارات ایشان می باشد.

 

سوال: آیا جناب آقای دولتی در پست های مدیریتی دیگری هم فعالیت داشته اند:

پاسخ: البته؛ ایشان چند دوره به عنوان رئیس کمیته خادمان و فعالان قرآنی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند. همچنین راه اندازی دبیرخانه نظارت بر ترجمه قرآن در وزارت ارشاد از ابتکارات ایشان بوده است. چند سال مدیریت موفق در دانشکده علوم و فنون قرائت قرآن از دیگر پست های مدیریتی ایشان می باشد. 

 

سوال: آیا ایشان همچنان با مرکز طبع و نشر قرآن کریم در ارتباط هستند؟

پاسخ: بله؛ جناب استاد دولتی به عنوان یکی از فعال ترین اساتید در شورای تحقیق و پژوهش مرکز حضور دارند و بسیاری از پروژه های تألیفی و پژوهشی مرکز توسط ایشان یا با نظارت ایشان انجام می شود.

 

سوال: در زمانی که جنابعالی مشاور قرآنی ریاست سازمان اوقاف بودید، ارتباط جناب استاد با سازمان اوقاف و امور خیریه به چه صورت بود؟

پاسخ: ایشان از ابتدای راه اندازی اتاق فکر قرآنی سازمان اوقاف، به عنوان یکی از اعضای این مجموعه در جلسات حضور پیدا می کردند. همچنین پس از ابلاغ مسولیت ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، به سازمان اوقاف از طرف معاون اول رئیس جمهور، به عنوان نماینده دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در جلسات حضور می یافتند و بعدها به اتفاق آرا به عنوان رئیس کمیته علمی - فنی این ستاد انتخاب شدند. بحمدالله در دوره ی مسئولیت ایشان، آئین نامه فنی مسابقات با استفاده از آرا و نظرات تعداد زیادی از اساتید و صاحبنظران، بازنگری شد. در سال های اخیر نیز ایشان به عنوان عضو هیئت نظارت مسابقات بین المللی قرآن کریم، خدمات فراوانی را داشته اند.

 

سوال: در پایان نظر خود را در رابطه با انتخاب ایشان به عنوان معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام بفرمائید:

پاسخ: با توجه به سوابق ارزشمند علمی و همچنین توانمندی های ایشان در حوزه های مختلف قرآنی اعم از قرائت، حفظ، مفاهیم، تدریس و پژوهش های قرآنی و با عنایت به موفقیت های چشمگیر ایشان در عرصه ی مدیریت امور قرآنی، انتخاب ایشان برای این سمت بسیار خردمندانه و هوشمندانه است.

ضمن آنکه شخصی که در این سمت قرار می گیرد، علاوه بر سوابق روشن و توانمندی مدیریتی، نیاز به تعامل مناسب با مجامع قرآنی کشور دارد که بحمدالله این ویژگی با توجه به شناخته شده بودن ایشان و ارتباط وسیع با جوامع قرآنی، حاصل می باشد. ان شاء الله که شاهد این انتصاب باشیم تا جامعه قرآنی بیش از پیش از خدمات ایشان بهره مند شود.

 

لینک های مرتبط:

[شورای عالی قرآن] آشنایی با کریم دولتی، یکی از گزینه‌ها‌ی جدی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

[فارس] «کریم دولتی» به معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد نزدیک شد

[تسنیم] کریم دولتی گزینه جدی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ

[فارس] نگاهی به سوابق علمی و مدیریتی «کریم دولتی» گزینه تصدی معاونت قرآن و عترت

[ایکا] آشنایی با یکی از گزینه‌ها‌ی جدی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد دولت یازدهم