پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

ویژگی های کشف المطالب و کشف الآیات + (دریافت فایل های pdf)


» کد خبر: 10203
» 9 آذر 92 ساعت 08:15
خانه » اخبار
ویژگی های کشف المطالب و کشف الآیات + (دریافت فایل های pdf)

« ویژگی های فهرست موضوعی (کشف المطالب) »

یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف المطالب می باشد. بدون تردید در صورت سهل الوصول بودن آیات قرآن کریم در قالب موضوعات مشخص، رجوع مسلمانان به قرآن کریم افزایش یافته و بر اساس نیازها به مطالعه و قرائت آیات قرآن می پردازند.

در مورد فهرست موضوعی تهیه شده توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، نکات حائز اهمیت زیر وجود دارد:

1- در گزینش موضوعات، سعی شده موضوعات کاربردی باشند و مخصوصاً برای پاسخ­گویی به شبهات، سوالات ونیازهای روز جامعه به­کار آیند.

2- مخاطب این اثر عموم مردم (مخاطب عام) در نظر گرفته شده، به همین علت از موضوعاتی که غالباً مربوط به بحث­های تخصصی است چشم پوشی شده و همین امر سبب اختصار و کوتاهی فهرست و در نهایت راحتی استفاده از آن شده است.

3- در تهیه این اثر از فهرست­های موجود بهره گرفته شده است؛ خصوصاً فهرست موضوعی مرحوم رامیار به دلیل جامعیت و اختصار، مبنای کار بوده است.

4- با توجه به اینکه یکی از مناسب­ترین مواضع استفاده از فهرست موضوعی، انتهای مصحف می­باشد، بنای این کار بر اختصار بوده است.

5- فهرست موضوعی مذکور مجموعاً شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده است..

 

« ویژگی های کشف الآیات »

تهيه كشف الآيات يا كتاب معجم براي الفاظ قرآن مجيد سابقة طولاني در تاريخ اسلام دارد و كتاب‌هاي زيادي با روش‌ها و خصوصيات متفاوت در اين زمينه نوشته شده است. با اين وجود نياز به تدوين معجمي جديد كه مشكلات و نواقص كتاب‌هاي پيشين را نداشته باشد احساس مي‌شد که این امر توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران محقق شد. جهت آشنايي بيشتر با اين معجم و شيوه نگارش و گردآوري آيات توجه به موارد زير ضروري است:

1- مشكل اختلاف‌نظر دانشمندان در مادة اصلي كلمات، تأثيري در نحوة پيدا كردن يك آيه در اين معجم ندارد؛ زيرا كلمات بر اساس حروف اول كلمه مرتب شده‌اند. ضمناً حرف تعريف «ال» در هيچ موردي منظور نشده است.

2- براي نزديكي صورت مكتوب كلمه به صورت ملفوظ آن، نگارش كلمات بر اساس قواعد املاء روز عربی صورت گرفته است.

3- به جهت اختصار و كاهش حجم فهرست، كلماتي كه شمارگان آنها در كل قرآن كمتر از 40 بار باشد انتخاب گرديده و حروف، اسماء اشاره، موصول‌ها و ... حذف شده‌اند. بنابراین بايد توجه داشت كه بهترين و آسانترين طريق براي يافتن آية مورد نظر، پيدا كردن كلمه‌اي است كه كمتر در قرآن تكرار شده باشد.

4- كلمات فقط در حد ضرورت و مواردي كه موجب اشتباه می شود، اعراب‌گذاري شده‌اند.

5- تعداد تكرار كلمات در هر مورد ذكر شده است.

6- جهت تسهيل در پيدا كردن آية مورد نظر، كلمات قبل و بعد واژة مورد نظر در حد يك عبارت ذكر شده است.

7- شماره‌هاي مقابل آيات به ترتيب از سمت راست بيانگر شمارة سوره و شمارة آيه مي‌باشد و در مواردي كه چند آيه مربوط به يك سوره باشد شماره سوره يك بار ذكر شده است.

8- به‌منظور تسهيل در جستجو، اولين و آخرين كلمة صفحه در بالاي آن نوشته شده است.

9- این اثر در 107 صفحه در قطع رحلی کوچک تنظیم و به چاپ رسیده است.

 

* تصاویر این کتاب:

 

 

- دریافت فایل (PDF) کشف المطالب (فهرست موضوعی): دانلود (5.15M)

- دریافت فایل (PDF) کشف الآیات صفحه 01 تا 30 : دانلود (27M)

- دریافت فایل (PDF) کشف الآیات صفحه 31 تا 60 : دانلود (27M)

- دریافت فایل (PDF) کشف الآیات صفحه 61 تا 107 : دانلود (44M)