پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

سفر اساتید ایرانی و اردنی به شهر مقدس قم


» کد خبر: 10262
» 17 بهمن 92 ساعت 17:47
خانه » اخبار
سفر اساتید ایرانی و اردنی به شهر مقدس قم

دومین نشست علمی - تخصصی "بررسی شیوه های کتابت و علامت گذاری قرآن کریم" با سفر به شهر مقدس قم و بازدید از چاپخانه بزرگ قرآن کریم (اسوه) و کتابخانه حضرت آیت الله مرعشی نجفی (ره) در روز پنجشنبه مورخ 92/11/17 پایان یافت.

در این سفر یک روزه که اساتید ایرانی آقایان: عبایی، مستفید و سیف و اساتید اردنی آقایان: دکتر احمد خالد یوسف شکری و دکتر احمد محمد مفلح القضاة و پژوهشگران مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند؛ ابتدا از بخش های مختلف چاپخانه بزرگ قرآن کریم شامل: لیتوگرافی، چاپخانه و صحافی بازدیدی صورت گرفت و سپس مهمانان از آرشیو مصاحف و کتب چاپ شده در این مجموعه دیدن نمودند.

نکته قابل توجه در این بازدید اینکه چند مصحف سفارش مرکز طبع و نشر قرآن در حال چاپ و صحافی بود که بازدید کنندگان از مراحل تولید آن مطلع شدند.

در ادامه اساتید از کتابخانه مرحوم آیت الله مرعشی نجفی (ره)، به عنوان سومین کتابخانه تخصصی جهان اسلام و اولین کتابخانه تخصصی خاورمیانه، بازدید نمودند.

در گنجینه کتب خطی این کتابخانه، بیش از چهل هزار نسخه خطی از 1300 سال پیش تاکنون گردآوری شده است که تعدد کتب و تنوع موضوعات آن موجبات تعجب مهمانان خارجی را فراهم کرد. ضمناً در این بازدید علاوه بر بازدید از گنجینه نسخ خطی، از واحد ورّاقی و صحافی این مجموعه و همچنین از مراحل تهیه اسکن و میکروفیلم دیدن صورت پذیرفت.

 

- تصاویر سفر اساتید ایرانی و اردنی به شهر مقدس قم