پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

انتشار مجموعه چهار جلدی ممتاز قرآن و سایر متون دینی


» کد خبر: 10435
» 4 آذر 94 ساعت 14:16
خانه » اخبار
انتشار مجموعه چهار جلدی ممتاز قرآن و سایر متون دینی

مجموعه چهارجلدی قرآن و سایر متون دینی شامل مفاتیح الجنان، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه برای اولین بار با ویژگی‌های ممتاز  توسط انتشارات مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی منتشر شد.

 

 

ویژگی‌ها

  • قطع: چاپ متون دینی مخصوصا مفاتیح الجنان در قطع پالتویی همواره مورد تقاضای عموم مردم از انتشارات مرکز بوده و بر این اساس، طراحی این کتب در قطع پالتویی صورت گرفت. همچنین قرآن این بسته چهارجلدی قبلا در شمارگان بالغ بر یک میلیون جلد چاپ شده و مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته بود.
  • فونت: فونت ساخته شده بر اساس خط نیریزی به علت رشادت خط، برای قطع پالتویی مناسب تر از سایر فونت‌ها است. ضمناً در قطع پالتویی با توجه به ارتفاع قطع، استفاده از این فونت چشم نوازتر از سایر فونت ها می باشد.  

 

مفاتیح

نهج البلاغه

قرآن

صحیفه سجادیه

  • چاپ، صحافی و جلد: یکی از بهترین چاپخانه‌های چاپ رول ایران متصدی این کار بوده است. صحافی این نوع کارها نیز با گرماژ پایین، بسیار مشکل است و هنوز در ایران با سختی انجام میشود. با این حال این کار به خوبی صحافی شده است. به دلیل قرارگیری مجموعه در جلد چرمی، استفاده از جلد نرم برای آن مناسب نبوده و لذا از فوم ِطرح چرم-که هم مقاومت بالایی دارد و هم قابلیت درج طلا و داغی در آن وجود دارد-استفاده شده است. ضمنا به جای جلد نرم از جلد سخت استفاده شده است.

مجموعه چهار جلدی قرآن و سایر متون دینی

  • ترجمه: با توجه به حجم و تراکم کلمات در هر صفحه، لازم بود تا ترجمه به صورت زیرنویس، با رنگی متمایز چاپ شود که هم خوانایی آن بالا رود و هم رنگ سبز تناسبی با رنگ کرم زمینه داشته باشد.
  • تحقیقات و تصحیح: این مجموعه پس از انجام دو سال تحقیقات در رابطه با علائم ویرایشی انجام شده که این عمل ثأثیر به سزایی در القای معنای صحیح عبارات ادعیه، زیارات و ... دارد. همچنین در مورد اختلاف نسخه‌ها درباره‌ی نگارش و خواندن کلمات خاص تحقیقات وسیعی از منابع دست اول شده  و شیوه‌نامه‌ای در این مورد تنظیم و سپس اعمال شده است.
  • شناسایی ظرفیت های داخلی چاپ و صحافی: ذکر این نکته ضرورت دارد که تاکنون مصاحف با کاغذهای بایبل در خارج از کشور چاپ می‌شد و مرکز با شناسایی چاپخانه‌ها و صحافی‌های معتبر کشور، گامی مؤثر در جهت تقویت این صنعت در کشور برداشته و این آمادگی را در بخش خصوصی ایجاد کرده که حاضر به سرمایه‌گذاری جهت وارد کردن تکنولوژی و دستگاه‌های مورد نیاز باشند.
  • نقد بر کارهای مشابه منتشر شده: بسته‌های چهارجلدی مشابه، ضمن استفاده از فونت‌های متفاوت و ناهمگون، دارای اشکالاتی نظیر قطر زیاد و عدم تناسب با حجم کتاب، حذف بخشی از مطالب، ریزی و ناخوانایی مطالب، چاپ و صحافی بسیار بی کیفیت و اغلاط فراوان می‌باشد که با تلاش همکاران مرکز سعی شده است موارد مورد نقد در مجموعه‌های مشابه، در این مجموعه مرتفع شود.

علاقمندان به این مجموعه اعم از انتشاراتی‌ها، فروشگاه‌های کتاب و افراد، جهت تهیه این مجموعه می‌توانند با فروشگاه مرکز به شماره‌ 88496139 تماس حاصل فرمایند.