پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

نشست تخصصی هم اندیشی و بررسی آیین نامه نگارش و علامت گذاری قرآن بریل جهت نابینایان


» کد خبر: 10461
» 1 آبان 95 ساعت 15:53
خانه » اخبار
نشست تخصصی هم اندیشی و بررسی  آیین نامه نگارش و علامت گذاری قرآن بریل جهت نابینایان

تشتّت و چندگانگی قرآن‌هایی که به خط بریل در نیم قرن اخیر در ایران منتشر شده موجب تکدّر خاطر و ناراحتی بسیاری از علاقه‌مندان به قرآن از یک طرف و دلسوزان جامعه نابینایان از طرف دیگر شده است.  براساس آمار موجود حدود 35 مرکز در ایران دارای امکانات چاپ و نشر قرآن کریم به خط بریل هستند.  البته پنج مرکز فعال‌تر بوده‌اند. چون نظارت و قانونی تابحال وجود نداشته و مهم‌تر شیوه عمل و آیین نامه‌ای قانونی و مصوب در اختیار این مراکز نبوده، بعضی از این مراکز به سلیقه، تجارب و دانش خود بدون مجوز به چاپ و نشر قرآن کریم می­ پرداختند. این روند در طول پنج دهه تداوم داشته است. اختلافات قرآن‌های منتشره به خط بریل در این سال‌ها تأثیر نامطلوب  بر جامعه و فرهنگ نابینایان داشته است.

اما به هر حال، اختلاف‌های متون قرآنی بریل موجب کندی آموزش قرآن کریم در این جامعه و تشتّت در جلسات قرائت و عدم هماهنگی بین قاریان و حتی حافظان نابینا شده است. بر عکس اگر یک متن در اختیار همگان باشد و همه فعالیت‌های قرآنی نابینایان بر محور یک مصحف بریل شکل بگیرد، حتماً پیشرفت فرهنگی و اجتماعی این جامعه سریع‌تر خواهد شد.

 

یکم مهرماه به عنوان روز یکسان سازی قرآن بریل

در این روز کارشناسان علاوه بر هم اندیشی و بررسی به تصویب چهل ماده آیین نامه اقدام کردند. محل این نشست، مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(ع) در شهر اصفهان بود.

این آیین نامه در مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان نابینا تکمیل گردد. یکسان سازی قواعد و ضوابط نگارشی بریل یک بخش از آیین نامه است و لازم است به تدریج بخش‌های حقوقی، اجتماعی و فرهنگی به آن اضافه گردد. در غیر این صورت در عمل با مشکلات عدیده مواجه خواهد شد. بندهایی مثل ضرورت مجوز برای چاپ و نشر قرآن بریل، نهادی مجوز دهنده و مجازات متخلفین لازم  است به آن افزوده شود.

این نشست یکم مهرماه 95 در اصفهان با دعوت از اساتید و کارشناسان شهرهای مختلف درمؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(ع) برگزار شد.

حضار عبارت بودند از:

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران: آقای دکتر توکلی، آقای دکتر مستفید، استاد سید مهدی سیف

سازمان دارالقرآن: آقای دکتر حاج اسماعیلی، آقای دکتر جواد فتحی

سازمان بهزیستی: سید مرتضی نیکزاد(مسئول کارگروه ساماندهی چاپ و نشر قرآن به خط بریل)

مرکز نابینایان رودکی تهران: آقای صادق عباسی، آقای مجید مشایخی

بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان: آقای سید محسن نیکزاد، آقای حسن کبیری، سرکار خانم باقریان، سرکار خانم حدادی

نهاد کتابخانه­ های عمومی کشور بخش نابینایان و مؤسسه فرهنگی نابینایان بصیر: آقای دکتر روح الله ساعی

آموزش پرورش استثنایی تهران: آقای حبیب الله زارع

جامعه نابینایان ثامن الائمه «ع» خراسان رضوی: آقای مهدی احمدی

دفتر فرهنگ معلولین قم: آقای محمد نوری، خانم منصوره ضیائی فر، خانم اعظم قاسمی

مؤسسه قرآنی عین الیقین و بنیاد توانگران کارآفرین شیراز: خانم مریم غوری

مدرسه نابینایان شهید محبی تهران: آقای خالق شعبان

 

مباحث و مذاکرات

پیش نویس آیین نامه توسط اساتید مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران و کارشناسان نابینا طی دو سال آماده شده بود. این آیین نامه در مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان نابینا تکمیل گردد. یکسان سازی قواعد و ضوابط نگارشی بریل یک بخش از آیین نامه است و لازم است به تدریج بخش‌های حقوقی، اجتماعی و فرهنگی  به آن اضافه گردد. در غیر این صورت در عمل با مشکلات عدیده مواجه خواهد شد. بندهایی مثل ضرورت مجوز برای چاپ و نشر قرآن بریل، نهادی مجوز دهنده و مجازات متخلفین لازم است به آن افزوده شود.

 این پیش نویس شامل دو بخش رسم کلمات و ضبط کلمات و در آخر قواعد سکت و وقف و در مجموع چهل بند داشت.

پس از مباحثی درباره مبانی و کلیات، مواد پیش نویس یکی یکی مطرح و افراد نظرات خود را گفته و سپس رأی گیری می‌شد. زیرا هر چند سال لازم است موادی از این آیین نامه بازنگری گردد و لزوماً باید به پیشینه مباحث بازگشت و سیر مذاکرات را مجدداً مطالعه نمود.

این آیین نامه پس از بررسی نهایی در این نشست، جهت تصویب  و مراحل قانونی در اختیار  مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. پس از تکمیل  این آیین نامه، مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران بعنوان سیاست گذار اصلی این حوزه پس از طی مراحل تصویب نهایی، به کلیه نهادهای مربوطه جهت اجرا  ابلاغ نماید.