پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

احیاء یکی از آثار فاخر کتابت قرآن کریم


» کد خبر: 10473
» 18 بهمن 95 ساعت 14:07
خانه » اخبار
احیاء یکی از آثار فاخر کتابت قرآن کریم

مصحف شریف کتابت شده توسط استاد علی عسکر ارسنجانی (متوفّای 1302هـ .ق) یکی از آثار فاخر کتابت قرآن کریم در زمره میراث بزرگ فرهنگ و هنر ایران اسلامی به شمار می رود. اصل این مصحف در گنجینۀ قرآن های خطی آستان قدس رضوی نگهداری می شود و کتابت آن در ماه شعبان 1281 هـ .ق به اتمام رسیده است.
با هدف معرفی مواریث دینی و فرهنگی ایران و احیاء یکی از نسخه های فاخر کتابت قرآن کریم، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام این نسخه را از گنجینه قرآن آستان قدس رضوی انتخاب و جهت آماده سازی آن برای چاپ و نشر به مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران تحویل نموده است.
ویژگی های مصحف و اقدامات صورت گرفته برای احیاء آن بدین شرح می باشد:
•    این مصحف در 386 صفحه که هر صفحه آن دارای 17 سطر می باشد به خط نسخ ایرانی کتابت شده است.
•    با هدف ارائه این مصحف به مسلمانان سراسر جهان، کلماتی از آن که در کتابت، مغایر با قواعد 
رسم المصحف بود، استخراج و با استفاده از کلمات مشابه در همین مصحف و با نظارت هنری اساتید خوشنویسی، اصلاحات لازم صورت پذیرفت.
•    از آنجا که در برخی از کلمات، حروف و علایم، ریختگی، جا افتادگی و تغییر دانگ قلم وجود داشت، همۀ این موارد نیز اصلاح شد.
•    با هدف ارتقاء خوانایی این مصحف، اعراب های تک تک کلمات حتی الامکان در جای مناسب خود تنظیم گردید.
•    گل آیه، سر سوره، عبارات سر صفحه، کادر و صفحات مرصّع قرآن (مربوط به سوره مبارکۀ حمد و آیات اول تا چهارم سوره مبارکۀ بقره) توسط هنرمندان و کارشناسان این فن، طراحی و چینش شد.
•    علایم و مواضع وقف و ابتدا بر اساس آخرین پژوهش ها و تحقیقات محقّقان و اساتید مرکز درج شده است.
•    مبانی علمی نگارش و علامت گذاری کلمات در قالب مشخصات مصحف، تنظیم و در انتهای آن آمده است.
هم اکنون فایل این مصحف در مراحل پایانی تولید است و امید آن که مجموعه اقدامات صورت گرفته، قدمی مؤثر در جهت ترویج فرهنگ قرآنی و معرفی فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی باشد و مرضیّ حق تعالی قرار گیرد.