پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

جدیدترین اثر دکتر حمید رضا مستفید


» کد خبر: 10475
» 23 بهمن 95 ساعت 11:20
خانه » اخبار
جدیدترین اثر دکتر حمید رضا مستفید

مجموعه چند جلدی در محضر قرآن کریم، که به همت استاد حمیدرضا مستفید، عضو هیأت علمی این مرکز در دست تهیه است، شامل متن آیات قرآن کریم بر اساس شیوه نگارش و علامتگذاری مرکز طبع و نشر قرآن، ترجمه قرآن کریم به قلم مؤلف، ترجمه کلمات و عبارات و برخی توضیحات نحوی و صرفی و توضیحات تکمیلی شامل آن دسته از توضیحاتی که به علت کمبود فضای حاشیه در انتهای کتاب قرار گرفته است، میباشد.
به نقل از مؤلف محترم، در ترجمه آیات کریمه این مجموعه، سعی شده مفاهیم و معانی به طور دقیق به فارسی برگردان شود و در ترجمه حتی‌المقدور از متن اصلی فاصله گرفته نشود و کلمات و عبارات عیناً ترجمه گردد؛ ولی در مواردی که جمع بین انتقال دقیق مفهوم و التزام به ترجمه تک‌ تک کلمات و عبارات د​شوار بوده، و گاه به روانی ترجمه لطمه می​زده، ترجمه، اندکی به صورت «ترجمه آزاد» صورت گرفته است.
لازم به ذکـر است که در ترجمه آیات، از ترجمه ای که در مرکز طبع و نشر توسط آقای محمد فقیهی رضایی با همکاری آقای مرتضی توکلی انجام شده، بهره ی بسیار گرفته شده است و البته به برخی ترجمه‌های معاصر از جمله ترجمه های: آقای طاهری قزوینی، مرحوم آقای فولادوند، حجت الاسلام و المسلمین انصاریان و آیت‌الله مکارم‌ شیرازی و ... مراجعه و در مواردی نیز از آنها استفاده شده است.
توضیحات مندرج در حاشیه و بخش توضیحات تکمیلی، برگرفته از کتب معتبر لغت، تفسیر، صرف، نحو، بلاغت و حتی در موارد لازم برخی منابع تاریخی و فقهی است؛ که فهرست مفصل آن در آخر کتاب آمده است؛ و در اینجا به عنوان نمونه و مثال به برخی از آنها اشاره می شود: صحاح اللغه، مختار​ الصحاح، لسان‌ العرب، تاج‌ العروس، معجم‌الفاظ القرآن الکریم (تألیف عده‌ای از علمای معاصر در قاهره)، مجمع البیان، الکشاف، البحرالمحیط، الصافی،روح المعانی، التحریر و التنویر، المیزان،‌ مغنی اللبیب، النحو الوافی، شرح‌ الشافیه، شرح‌ الکافیه، مطول، تحریر الوسیله، منهاج الصالحین و ... ؛ که به جهت صرفه‌جویی در فضای حاشیه و نیز صفحات توضیحات تکمیلی، در اکثر موارد برای ارجاع به کتب مورد نظر، به جای نام کامل کتاب از علائم اختصاری استفاده شده است.
تا کنون، جلد اول شامل سوره های حمد تا آل عمران و نیز اجزای 26 تا 30  قرآن کریم (به عنوان جلد پایانی این کتاب) به طبع رسیده است. و هم اکنون جلد دوم این اثر شامل سوره های نساء تا اعراف نیز در مرحله صحافی و تجلید است که بزودی روانه بازار نشر خواهد شد.