پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

تحقیق مصحف منسوب به امام علی(ع)


» کد خبر: 10480
» 14 اسفند 95 ساعت 12:38
خانه » اخبار
تحقیق مصحف منسوب به امام علی(ع)

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران تنها مرکز علمی کشور در حوزه رسم الخط قرآن کریم می­ باشد که تحقیقات گسترده­ ای را در موضوعات مرتبط با نگارش مصحف، انجام داده است. توجه به مبانی علمی رسم المصحف و نیز پیشینة تاریخی آن، از موضوعات بسیار مهمی است که همواره مورد نظر محققان این مرکز بوده است.

از مهم­ترین منابع تحقیقاتی در این خصوص، مصاحف کهنی است که در موزه ­های مختلف به عنوان آثار تاریخی نگهداری می­ شود. بررسی این مصاحف، می­تواند ابعاد جدیدی را نسبت به گزارش­ها و نقل­ های پیشینیان درباره رسم و ضبط قرآن، روشن نماید. بدیهی است هر چه این مصاحف به قرون اولیة اسلام نزدیک­تر باشند، اهمیت آنها نیز از حیث چگونگی نگارش کلمات بیشتر خواهد بود.

در این راستا، «مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران» با مشارکت «سازمان کتابخانه­ ها، موزه­ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی» و با حمایت­های «مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور»، تحقیق بر روی یکی از کهن­ ترین نسخه­ های قرآنی کشور را که در کتابخانه آستان قدس نگهداری می­شود و منسوب به امام علی (ع) است، در دستور کار خود قرار داد.

تحقیق مصحف مزبور که تقریباً از دو سال پیش به وسیله دکتر طیار آلتی قولاچ ـ محقق مصاحف کهن از کشور ترکیه ـ و دکتر حمیدرضا مستفید و دکتر مرتضی توکلی ـ محققان مرکز طبع و نشر قرآن کریم ـ آغاز شده، در حال حاضر مراحل پایانی خود را طی می­کند.

این مصحف شریف از جنبه­ های گوناگون علمی از جمله رسم المصحف، قراءات و عدّ الآی مورد بررسی قرار گرفته است و پس از پایان مراحل ویرایش و آماده­ سازی، از سوی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران به زیور طبع آراسته خواهد شد.

در ارتباط با محققان مصحف آستان قدس نیز گفتنی است: دکتر طیار آلتی قولاچ از پژوهشگران و نسخه­ شناسان مشهور کشور ترکیه است که تحقیق مصاحف متعددی از جمله مصاحف منسوب به عثمان در کشورهای ترکیه و مصر، مصحف منسوب به امام علی (ع) در کشور یمن و مصحف توبینگن آلمان را در کارنامه خود دارد. دکتر حمیدرضا مستفید و دکتر مرتضی توکلی نیز از محققان برجسته مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران هستند که تاکنون، پژوهش­های فراوانی را در ارتباط با رسم المصحف و مباحث مرتبط با آن انجام داده­اند.

لازم به ذکر است که مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، در نظر دارد علاوه بر مصحف آستان قدس رضوی، مصاحف قرآنی دیگری را نیز که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار هستند، از جمله مصاحف آستان حضرت معصومه (س)، به عنوان مواریث گرانبهای اسلام و تشیع در اختیار پژوهشگران و علاقه­ مندان سراسر جهان قرار دهد.