پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

تحقیق بر روی نسخه‌های خطی کهن قرآن کریم


» کد خبر: 10486
» 3 اردیبهشت 96 ساعت 08:57
خانه » اخبار
تحقیق بر روی نسخه‌های خطی کهن قرآن کریم

سومین نشست صمیمانه با حضور آقای دکتر مرتضی کریمی نیا و برخی از اعضای شورای تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن کریم از جمله آقایان دکتر حمیدرضا مستفید، دکتر کریم دولتی و دکتر مرتضی توکلی، با موضوع تحقیق بر روی نسخه‌های خطی کهن قرآن کریم از جنبه‌های گوناگون از جمله رسم الخط، قراءات، عد الآی و ... در روز سه شنبه 29 فروردین 1396 در مرکز طبع و نشر قرآن کریم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر توکلی با اشاره به اینکه مرکز طبع و نشر قرآن کریم به عنوان مهم‌ترین و تخصصی‌ترین مجموعه در زمینه رسم قرآن کریم در کشور فعالیت داشته است، روند فعالیت‌های این مرکز در جهت ورود به تحقیق نسخه‌های خطی کهن قرآن کریم را تشریح کرد و به ضرورت ترسیم چشم اندازی روشن‌تر در این خصوص تأکید نمود.

در ادامه دکتر کریمی نیا با تأکید بر اهمیت و ضرورت موضوع، به خلأ موجود در مطالعات قرآنی کشور در زمینه تحقیق نسخه‌های خطی قرآن کریم اشاره و آمادگی خود را برای همکاری با مرکز طبع و نشر قرآن کریم در این خصوص اعلام کرد. وی پس از آن، گزارشاتی را نیز در ارتباط با تحقیقات خود بر روی برخی از نسخه‌های خطی قرآن کریم از جمله مصحف منسوب به امام علی علیه السلام موجود در آستان قدس رضوی ارائه داد.

ادامه این نشست به بحث و تبادل اطلاعات در زمینه مصاحف کهن قرآن کریم و ویژگی‌های آن‌ها سپری شد و هر یک از اساتید مباحثی را در این زمینه مطرح کردند.

شایان ذکر است که دکتر مرتضی کریمی نیا از محققان برجسته کشور در زمینه مطالعات قرآنی و حدیثی است که مقالات متعددی از وی به زبان­های فارسی، عربی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و خارجی منتشر شده است؛ همچنین پژوهش در ارتباط با نسخه‌های خطی قرآن کریم از جمله زمینه‌های فعالیت وی در عرصه مطالعات قرآنی است.