پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

چاپ و عرضه آثار هنرمند ارجمند جناب آقای «سیدنجم​​ الدین علامه»


» کد خبر: 10495
» 28 مرداد 96 ساعت 17:58
خانه » اخبار
چاپ و عرضه آثار هنرمند ارجمند جناب آقای «سیدنجم​​ الدین علامه»

سید نجم ­الدین علّامه در اسفند ماه 1320 هجری شمسی در شهر اصفهان و در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشود.

در دوره دبستان و در تعطیلات تابستان نزد یکی از دوستان پدرش مرحوم حجت ­الاسلام ناصح که علاوه بر کسوت روحانیت، خوشنویس هم بود مراحل ابتدایی خط و خوشنویسی را فرا گرفت. در همین سالیان از محضر مرحوم استاد فضائلی بهره برد و از خوشنویسانی مانند مرحوم استاد نصراله معین و اساتید به نام دیگر تلمّذ نمود.

پس از گذراندن دوره کارشناسی رشته ریاضی در دانشگاه اصفهان، برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل پرداخت و در همین زمان با انجمن خوشنویسان ایران آشنا و در خدمت استاد امیرخانی دوره ­های مربوطه را گذراند.

با توجه به تخصص در رشته نقشه ­برداری در یکی از ادارات دولتی مشغول به کار شد و در این اداره با یکی از خوشنویسان بزرگ - استاد افجه­ ای که بعدها از چهره­ های ماندگار در هنر خط ​نقاشی شد - آشنا گردید و این آشنایی تا به امروز ادامه دارد بطوریکه در فعالیت­های خوشنویسی و نمایشگاه­های جمعی و فردی تاکنون از راهنمایی­ های ایشان بهره​ ها برده است.

این هنرمند در سال­های اخیر بیشترین فعالیت خود را در زمینه کتابت قرآن کریم به کار گرفته، که نتیجه آن کتابت قرآن کریم در یک صفحه، جزء سی ­ام قرآن کریم و سوره حمد می­ باشد که این آثار به مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) اهداء شده و هم اکنون به دستور معظم له در موزه قرآن آستان قدس رضوی (علیه السلام) نگهداری می ​شود.

اهم کارهای انجام شده ایشان:

  • شرکت در نمایشگاه ​های جمعی و برگزاری نمایشگاه​ به صورت انفرادی
  • همکاری با استاد افجه ­ای در خصوص طراحی کتیبه­ های صحن جدید حضرت معصومه (سلام الله علیها)
  • کتابت زیارت عاشورا در یک صفحه 50 -70 سانتی متر
  • کتابت زیارت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
  •  کتابت قرآن کریم در یک صفحه در اندازه 160-110 سانتی متر در سال 1389 بر روی کتان و با زیر سازی بسیار خوب که با توجه به مقدمات و تذهیب، یکسال به طول انجامید؛ تعداد سطرهای این اثر 274، فاصله خطوط 6 میلی متر و هر جزء قرآن کریم 5.4 سانتی متر است؛ این اثر قرآنی نقطه و اعراب ندارد.
  • کتابت جزء سی­ ام قرآن کریم در سال 1390 به صورت خط نقاشی و با خط نستعلیق در اندازه 80 -80 سانتی متر بر روی کتان و با زیرسازی بسیار خوب که کتابت سوره توحید با طراحی در وسط صفحه و با استفاده از خط شکسته نستعلیق انجام شده است؛ این اثر با خط نستعلیق و فاصله خطوط 1.5سانتی متری و به صورت مورب و با نقطه و اعراب کتابت شده است.
  • کتابت سوره حمد در سال 1393 در اندازه 80 -80 سانتی متر بر روی کتان و با زیر سازی بسیار خوب؛ که با حالت نقاشی خط و سیاه مشق در چهار تاچ و با چند قلم به اندازه ­های مختلف و با خط نستعلیق سیاه مشق شده است؛ در این اثر، کلمه «بسم الله» با طراحی و با ورق طلا اجرا شده است.

 

در پایان لازم به ذکر است که سه اثر مربوط به کتابت کل قرآن، کتابت جزء سی​ ام و کتابت سوره حمد هم اکنون به چاپ رسیده و در فروشگاه انتشارات مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران به نشانی: بزرگراه رسالت، ضلع شرقی مصلای امام خمینی (ره)، خیابان شهید قنبرزاده به شماره تلفن: 88496139 ، جهت تهیه علاقمندان قابل دسترسی است.