پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

قرآن کتابت شده به سبک نسخ اصیل ایرانی


» کد خبر: 10498
» 28 شهریور 96 ساعت 09:50
خانه » اخبار
قرآن کتابت شده به سبک نسخ اصیل ایرانی

مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران پس از سالها پژوهش و تحقیق در حوزه نگارش و علامتگذاری قرآن کریم و تلاش مجدّانه جهت انتشار مصاحفی منطبق بر نیازها و سلایق اقشار مختلف جامعه، با تأسیس دارالکتابه، موضوع خوشنویسی قرآن کریم را با نگاهی تخصصی پیگیری نمود. هنری که در گذر سالیان متمادی به فراموشی سپرده شده بود.

ورود صنعت چاپ ، بی ​توجهی متولیان امور و امکانات و توانمندی ​هایی که رایانه در سالهای اخیر در اختیار بشر قرار داد، موجب مهجوریت مضاعف این هنر قدسی گردید.

هنر خوشنویسی که اساساً با نزول کلام الهی متولد شده و با ظهور هنرمندانی چون علاءالدین تبریزی، میرزا احمد نیریزی و زین​ العابدین اصفهانی در عرصه کتابت قرآن کریم به اوج رسیده بود، در دوران ستم شاهی و در کنج عزلت هنرمندانی چون میرزا احمد نجفی زنجانی و میرزا طاهر خوشنویس، با زحمات طاقت​ فرسا زنده نگاه داشته شد و تأسیس دارالکتابه اقدام شایسته​ای بود که ان​شاءﷲ رونق دگر باره این هنر را موجب خواهد شد.

ایجاد بستر رشد و ارتقاء هنر کتابت قرآن برای خوشنویسان مستعد و شاخص، از سال ۱۳۹۰ در دستور کار دارالکتابه قرار گرفت. شناسایی برجسته ​ترین هنرمندان این عرصه از سراسر کشور و برپایی کرسی​ های تعلیم خطوط قرآنی برای اساتید مسلم این خطوط از اقدامات قابل ذکر در این عرصه است.

این مصحف شریف و مطهر، اولین ثمره این شجره طیّبه است که «تؤتی اکلها کل حین باذن ربها»

و اینک چند مزیّت و ویژگی این مصحف شریف:

1- تکیه بر شیوه نسخ ​نویسی ایرانی ‌و پایبندی به حفظ اصالت​های این شیوه، شاخص​ هایی ست که در مصاحف متأخر کمتر شاهد آن بوده​ایم و این مصحف واحد این خصیصه مهم است.

2- هم سو بودن این مصحف شریف با مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر حمایت از ترویج کتابت قرآن کریم به رسم الخط مفاخر ایرانی.

2- ذوق کتابت و قدرت قلم استاد محمدعلی قربانی در کتابتش متجلی است و همین ویژگی​ها موجب شده که صفحات مصحف یکدست و پاکیزه و با خطی استوار جلوه​ گری کند.

3- سعی در رعایت خوانایی، در عین بهره​ گیری از قابلیت​ های سهل و ممتنع ترکیبات خط نسخ، نشان از هنرمندی استاد کاتب دارد؛ لازم به ذکر است که مسأله خوانایی قرآن کریم اصل مهمی است که تا حد ممکن باید توسط کاتب قرآن کریم رعایت شود؛ طراحی حروف و تنظیم دقیق اعراب مهمترین اصل این حوزه می باشد.

4- استطاعت کاتب در چینش و جای‌گذاری کلمات و حرکات بر اساس شیوه کم علامت تحقیق شده در مرکز طبع و نشر قرآن کریم ـ که منطبق بر قواعد سواد آموزی فارسی بوده، خوانش کلام الهی را برای مخاطب امروزی بسیار آسان ساخته، تسهیل در امر آموزش قرآن را به دنبال داشته و کمک شایانی به چشمگیر شدن اصل خط می نماید ـ ستودنی است و نباید محدودیت‌هایی را که رعایت قالب صفحات مختوم به آیه و رعایت نکاتی مانند قرار نگرفتن حروف نفی و نهی و ربط و .... در آخر سطور، برای کاتب ایجاد می‌کند از نظر دور داشت و اینجاست که عرصه هنرنمایی استاد خوشنویس، بیش از پیش رخ می‌نماید.

مجموعه کاتبان و خادمان قرآنی در دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن به فضل خداوند متعال چشم امید دارند تا توفیق ادامه این مسیر نورانی رفیق راهشان باشد.

                                                                                                                                     

      کلیک کنید.