پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

راه اندازی آزمایشی «سامانه جامع رسم المصحف»


» کد خبر: 10549
» 11 دی 97 ساعت 17:06
خانه » اخبار
راه اندازی آزمایشی «سامانه جامع رسم المصحف»

برای نخستین بار در جهان اسلام به همت مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران «سامانه جامع رسم المصحف» طراحی و راه ­اندازی شد. این سامانه در صدد است تا اطلاعات مبنایی و کاملی را در حوزه رسم المصحف (و یا شیوه خاص نگارش کلمات قرآن کریم ) در اختیار پژوهشگران این عرصه قرار دهد.

 

دست اندرکاران تهیه سامانه بر این عقیده­اند که دانش رسم المصحف و قراءات، از بخش­های بسیار مهم در عرصه علوم قرآنی است که در زمان حاضر از سوی بسیاری از قرآن­ پژوهان، مورد توجه جدی قرار نگرفته است. حساسیتهای موجود در میان علمای جهان اسلام بر روی موضوع کتابت قرآن و مصالح پیش روی امت اسلامی در بهره­مندی از شیوه واحد در کتابت قرآن کریم عامل مؤثری جهت ورود تخصصی به این عرصه می­باشد.

از این رو، «سامانه جامع رسم المصحف» با هدف یاری رساندن به پژوهشگران علاقه­مند به این حوزه در سراسر جهان با قابلیتهای زیر راه­اندازی شده است:

 

1- ارائه اطلاعات علمی- پژوهشی در حوزه رسم المصحف در قالب سامانه تحت وب به صورت رایگان برای تمام پژوهشگران در سطح جهان

 

2- دسترسی به لیست کلمات قرآن کریم به همراه بیان شیوه نگارش آنها بر اساس اقوال معتبر در کتب و منابع علم رسم المصحف با امکان مقایسه با مصاحف مشهور

 

3- امکان جستجوی کلمات قرآن کریم و مقایسه رسم آنها در بیش از 25 مصحف از مصاحف رایج در جهان اسلام

 

4- دسترسی به منابع اطلاعاتی دیجیتال در حوزه رسم المصحف به صورت کتاب و مقاله

 

5- امکان مشاهده مصاحف مشهور جهان اسلام از جمله مصحف جمهوری اسلامی ایران، امیری، مصاحف رایج در شبه قاره هند، لیبی، ترکیه و غیره.

 

نشانی این سامانه http://quranrasm.ir می­باشد که از پایگاه اطلاعرسانی اصلی این مرکز به آدرس: www.Moshaf.org   نیز قابل دسترسی است.

لازم به ذکر است که این سامانه به صورت آزمایشی راه­اندازی شده و ان­شاءالله در دهه مبارک فجر رونمایی خواهد شد.

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران منتظر دریافت نظرات اصلاحی و پیشنهادهای کاربران گرامی در جهت بهبود کیفیت این سامانه در موعد فعالیت رسمی، می­باشد.