پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

آئین رونمایی از قلم هوشمند قرآنی «مصحف» در محیط word به همراه متن قرآن


» کد خبر: 10599
» 9 دی 99 ساعت 12:08
خانه » اخبار
آئین رونمایی از قلم هوشمند قرآنی «مصحف» در محیط word به همراه متن قرآن

 

 

آیین رونمایی از قلم هوشمند قرآنی «مصحف» امروز در جلسه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه ی فرهنگ قرآنی با حضور وزیر ارشاد ( رئیس کمیسیون)، قائم مقام رئیس شورای توسعه ی فرهنگ قرآنی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد (نایب رئیس و دبیر کمیسیون)، قائم مقام مرکز طبع و نشر و دیگر اعضای کمیسیون برگزار شد.

 

 

 

قلم هوشمند رایانه‌ای «مصحف» با همت کارشناسان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران طراحی شده و جهت بهره برداری کاربران فضای مجازی و طراحان نرم افزارهای قرآنی آماده عرضه می­باشد.

با هدف تسهیل کار برای استفاده کنندگان و همچنین حصول  اطمینان از صحت متن قرآن به کار رفته در محصولات عرصه نشر الکترونیک، فایل قرآن کریم در فضای ورد نیز بعد از ده ها بار بازبینی و تصحیح به پیوست این قلم، آماده شده است. قلم رایانه‌ای مصحف را می‌توان اولین قلم هوشمند رایانه‌ای جهت حروف چینی کلمات و عبارات قرآن کریم و سایر متون دینی دانست.

 

ویژگی­های این قلم عبارتند از:

1. تبدیل خودکار حروف بر اساس استانداردهای خوشنویسی و ترکیب کلمات به شکلی که هنرمند کاتب در هنگام کتابت آن کلمه از آن ترکیبات استفاده می نماید.

 

2. امکان درج کاراکترهای کشیده متفاوت به جهت زیبایی متن و همچنین استفاده از این ویژگی برای تراز کردن انتهای سطرها

 

3. تشخیص هوشمند کاراکترها بر اساس نوع کاراکتر قبل و بعد از خود هنگام تایپ به شکلی که اگر استفاده کننده از این فونت آشنایی با خوشنویسی نداشته باشد فونت به شکل خودکار بهترین ترکیب کاراکترها را در تایپ آن کلمه استفاده می­ نماید.

 

4. امکان درج کاراکترهای خاص که معمولا در فونت­ های رایانه­ ای وجود ندارد و در تایپ کلمات قرآنی یا کتب دینی از آنها استفاده می­شود؛ مانند: علامت (مد) یا (اشباع هاء) و ...

 

5. امکان درج شکل­ های متفاوتی از حروف ترکیبی برای زیباتر شدن متن؛ به طور مثال استفاده از ترکیب (ین) ساده یا (یاء با نون کشیده).

 

6. امکان کرنینگ (یا در هم رفتگی حروف) به شکل هوشمند در ترکیبات مختلف؛ به طور مثال تنظیم فاصله حرف (راء) با (الف).

 

7. وجود خط کرسی های هوشمند و متفاوت با توجه به ویژگی کتابت خطاط.

 

8. این فونت مشتمل بر 1240 کاراکتر است که 533 گلیف (نگاره) آن ترکیبی و 403 گلیف آن مفرد و مابقی کاراکترها، خاص این فونت می­باشد.