پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

ویژگی های کشف المطالب

 

« ویژگی های فهرست موضوعی (کشف المطالب) »

 

یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف المطالب می باشد. بدون تردید در صورت سهل الوصول بودن آیات قرآن کریم در قالب موضوعات مشخص، رجوع مسلمانان به قرآن کریم افزایش یافته و بر اساس نیازها به مطالعه و قرائت آیات قرآن می پردازند.

در مورد فهرست موضوعی تهیه شده توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، نکات حائز اهمیت زیر وجود دارد:

1- در گزینش موضوعات، سعی شده موضوعات کاربردی باشند و مخصوصاً برای پاسخ­گویی به شبهات، سوالات ونیازهای روز جامعه به­کار آیند.

2- مخاطب این اثر عموم مردم (مخاطب عام) در نظر گرفته شده، به همین علت از موضوعاتی که غالباً مربوط به بحث­های تخصصی است چشم پوشی شده و همین امر سبب اختصار و کوتاهی فهرست و در نهایت راحتی استفاده از آن شده است.

3- در تهیه این اثر از فهرست­های موجود بهره گرفته شده است؛ خصوصاً فهرست موضوعی مرحوم رامیار به دلیل جامعیت و اختصار، مبنای کار بوده است.

4- با توجه به اینکه یکی از مناسب­ترین مواضع استفاده از فهرست موضوعی، انتهای مصحف می­باشد، بنای این کار بر اختصار بوده است.

5- فهرست موضوعی مذکور مجموعاً شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده است..

 

- دریافت فایل (PDF) کشف المطالب (فهرست موضوعی): دانلود (5.15M)