پایگاه اطلاع رسانی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، ایران مصحف، طبع، نشر، مصحف، quran

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

مقدّمه آیین‌نامه

مقدمه


اِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّكرَ و اِنّا لَه ُلَحافِظونَ


با نزول اوّلین آیات قرآن کریم و ابلاغ آن توسّط حضرت ختمی‌مرتبت محمّد مصطفی به مسلمانان، ثبت و کتابت آیات کریمه آغاز شد. همّت وافر کاتبان وحی در نگارش کلمات نورانی قرآن کریم با نظارت مستقیم پیامبر اکرم از اوّلین اقداماتی بود که ضامن مصونیّت قرآن کریم از تحریف شد. در سال‌های بعد، اقدام هوشمندانه امیر مؤمنان علی علیه‌السلام در جمع‌آوری قرآن کریم و تأسی مسلمین به ایشان در توحید مصاحف، و سپس ثبت و ضبط دقیق نحوة قرائت صحیح کلمات و نگارش آنها در قرون بعدی، سبب شد که قرآن کریم برای همیشه به عنوان تنها کتاب الهی که بدون تردید، از هرگونه تحریفی مصون و محفوظ مانده است، روشنی‌بخش جهان هستی باقی بماند. این مهم میسّر نشد مگر با همّت بلند عالمانی که با مجاهدت فراوان و با دقّت زائدالوصف به ثبت و ضبط نحوه قرائت و کتابت تک‌تک کلمات قرآن مجید مبادرت ورزیدند تا مبادا حتّی حرفی در کتاب خدا و میراث جاویدان پیامبر اعظم کم یا زیاد شود. و اینک پس از گذشت بیش از چهارده قرن از نزول این ودیعه الهی، تداوم این سیرة هوشمندانه و عاقلانه مسلمانان که الهام گرفته از سیره عملی پیامبر اکرم و امیرمؤمنان و بزرگان اصحاب است، امری ضروری و واجب بر تمامی مسلمین است.
اصرار بر استفاده از رسم مستند مصحف شریف که تألیفات ارزشمندی از سده‌های اوّلیه تاکنون درباره آن صورت گرفته و مورد تأیید اکثریّت قریب به اتّفاق علما و فقهای جهان اسلام است، روشی عقلایی و مطابق با راهبرد وحدت جهان اسلام بر محور قرآن کریم است که مبنای کتابت و چاپ و انتشار مصحف شریف در جمهوری اسلامی ایران نیز قرار گرفته است.
بدین منظور، مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران که به تدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی از اوایل دهه هفتاد تأسیس، و هم اکنون مسئولیّت سیاست‌گذاری درعرصه کتابت، چاپ و نشر قرآن کریم در کشور را عهده‌دار است، و از این پس در این آیین‌نامه به اختصار«مرکز» نامیده می‌شود، پس از ابلاغ سیاست‌های این حوزه، اقدام به تدوین و تصویب آیین‌نامه جامع نظارت بر کتابت، چاپ و نشر قرآن کریم، به شرح مواد آتی کرده است.